baza piłkarzy wywiad

Przede wszystkim praca – wywiad ze scoutem Cracovii

baza piłkarzy scout

 

O tym co się składa na sukces młodego zawodnika opowiada nam Marcin Kowalski – scout Cracovii.

Marcin skautingiem zajmuje się od niespełna roku. Uczestniczył w kursach skautingowych IPSO i SCOUTS FOR FOOTBALL. Z Cracovią związany jest od kwietnia tego roku.

 

Bartosz Kapustka – były piłkarz Cracovii, w której pracujesz był bohaterem jednego z głośniejszych transferowych hitów tego lata. Powiedz, jak wygląda system szkolenia młodych zawodników w tym klubie.

Zgadza się, Kapustka był bohaterem tego okienka transferowego. Przecież nie często zawodnik z polskiej ekstraklasy przechodzi do mistrza Anglii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zawodnikiem Cracovii został dopiero w wieku niespełna 16 lat. A pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Tarnovii i moim zdaniem bardzo duże znaczenie w szkoleniu zawodników mają kluby z niższych lig, w których tacy zawodnicy stawiają swoje pierwsze piłkarskie kroki. Kluby te obecnie jednak wymagają więcej uwagi ze strony okręgowych związków piłkarskich, ale to temat na inną rozmowę. A jeśli chodzi o szkolenie młodych zawodników w Cracovii, to od kilku lat działa Akademia Mistrzów Cracovia, która skupia się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Sztandarowe projekty to m.in.: Ścieżka edukacyjna (od przedszkola do liceum), Rodzina Cracovii czy Dziewczyny w Cracovii. Myślę, że klub kładzie duży nacisk na szkolenie dzieci i młodzieży, co w obecnym czasie jest bardzo istotnym elementem w funkcjonowaniu każdego klubu na świecie.

Załóżmy, że jestem takim młodym zawodnikiem, z małej miejscowości i chcę zostać zawodowym piłkarzem. Jaką drogę byś sugerował?

Wiadomo, że młodym zawodnikom z małych miejscowości ciężko jest zostać zawodowym piłkarzem, ponieważ lokalne kluby w których na co dzień trenują nie poświęcają im odpowiednio dużo czasu, a także często nie odpowiednio się nimi zajmują. Chociaż myślę, że z czasem podejście klubów do szkolenia młodych zawodników się zmienia i widać światełko w tunelu. Przede wszystkim jednak należy nastawić się na ciężką pracę i dążyć do obranego przez siebie celu. Bardzo ważne jest tu nastawienie mentalne. Bez odpowiedniego podejścia psychicznego, nawet gdy ma się ogromny talent nie można zostać zawodowym piłkarzem.

Jako scout zapewne śledzisz rozgrywki na niższych szczeblach, na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności.

Oczywiście śledzę zmagania klubów z niższych lig i tam staram się wyszukać jakiś piłkarski talent. Oprócz umiejętności czysto piłkarskich zwracam uwagę na zachowanie zawodnika w danej sytuacji w meczu. Np. jak zachowuję się wtedy kiedy straci piłkę, kiedy źle poda czy źle strzeli. Ważna jest ta pierwsza reakcja po nieudanym zagraniu. Kiedy zawodnik jest sfrustrowany i w pierwszej kolejności nie próbuje naprawić swojego błędu, zrehabilitować się, oznacza to, że musi jeszcze dużo pracować nad swoimi cechami mentalnymi. Tak jak już wspominałem, to kluczowy element by stać się zawodowcem.

Co według Ciebie jest ważniejsze – talent czy ciężka praca.

Moim zdaniem najważniejsza jest ciężka praca, bez tego nic nie można osiągnąć. Można przytoczyć wiele przykładów, zawodników, którzy zmarnowali swój talent, bo nie mieli nastawienia do tego by ciężko pracować. Myśleli, że wszystko przyjdzie samo. Przykładem może być np. Grzegorz Król, którego książkę niedawno czytałem. Zawodnik o ogromnym talencie, zupełnie jednak niewykorzystanym z powodu nieodpowiedniego podejścia do bycia zawodowym piłkarzem. Dla kontrastu można dać przykład Roberta Lewandowskiego, który dzięki swojemu poświęceniu i ciężkiej pracy osiągnął swiatowy poziom.

Co zrobić aby zostać zauważonym przez scouta dużego klubu, zakładając, że jestem juniorem zespołu z małej miejscowości.

Przede wszystkim ciężko pracować, mieć odpowiednie podejście do piłki, nie wmawiać sobie po pierwszych, małych sukcesach, że jest się już ogromnym talentem i za chwilę zgłosi się szereg scoutów z najlepszych europejskich lig. Zawodnicy o takim podejściu najczęściej nigdy nie trafiają do zawodowego futbolu, tylko kończą w niższych ligach. Efektem ciężkiej pracy jest podniesienie swoich indywidualnych umiejętności, co z pewnością przełoży się na zainteresowanie większych klubów.

Czy zaleciłbyś dodatkowe, indywidualne treningi poza tym co młodzi piłkarze mają w klubach?

Myślę, że to zależy indywidualnie od każdego zawodnika. Jeśli zawodnik czuję, że taki trening jest mu potrzebny, to oczywiście, że tak. Każda forma treningu może być skuteczna w dążeniu do obranego celu. Np. indywidualny trening mentalny może stać się kluczowym elementem w całej tej drabince, po której trzeba się wspiąć by zostać dostrzeżonym. A wiadomo, że kluby w Polsce dopiero zaczynają dostrzegać znaczenie treningu mentalnego.

Z naszej rozmowy wynika, że piłka nożna to przede wszystkim ciężka praca…

Warto zwrócić uwagę na to, że bycie zawodowym piłkarzem nie do końca jest usłane różami, a owiane ciężką, tytaniczną pracą. Każdy widzi np. zawodnika, który raz w tygodniu rozgrywa mecz, a nikt nie zwraca uwagi na to, że ma on masę innych, ważnych obowiązków będąc zawodowcem, przez co może cierpieć na tym choćby jego życie prywatne. Aby być na szczycie i cieszyć się wszelkimi profitami wynikającymi z bycia piłkarzem trzeba przejść długą i żmudną drogę. Pamiętajmy, że młodzi zawodnicy narażeni są na różne pokusy, a tylko pełne skupienie się na piłce daje jakiekolwiek szanse na rozwój swojej osoby.

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.pixabay.com.

 

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz