Urazy mięśniowe
Urazy grupy kulszowo-goleniowej zaliczane są do jednych z najczęściej występujących kontuzji w sporcie. W piłce nożnej stanowią aż 37% wszystkich kontuzji układu mięśniowego. Często są przyczyną absencji na treningach, a także mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość życia oraz karierę sportową.
Grupa kulszowo-goleniowa składa się z trzech mięśni. Po bocznej stronie znajduje się mięsień dwugłowy uda (zbudowany z głowy długiej i krótkiej) zaś po stronie przyśrodkowej mięśnie – półścięgnisty i półbłoniasty. Bóle tylnej części uda mogą być spowodowane przeciążeniem przyczepów mięśni do guza kulszowego bądź ich częściowym lub całkowitym uszkodzeniem. Urazy te wymagają długotrwałej rekonwalescencji, zanim sportowiec wróci do poziomu sprzed wystąpienia kontuzji. Głównym problemem urazów grupy kulszowo-goleniowej jest duża skłonność do nawrotów, dochodząca nawet do 48% zawodników. Aż 69-80% kontuzji mięśni tylnego przedziału uda dotyczy mięśnia dwugłowego. Jest on najbardziej narażony na uszkodzenie ze względu na największy stopień rozciągnięcia jednostki mięśniowo-ścięgnistej.
Biomechanika urazów
Kontuzje tylnej grupy uda powstają w końcowej fazie wymachu kończyny dolnej np. podczas biegu, czy kopnięcia piłki. Mięśnie te wykazują wtedy aktywność ekscentryczną, to znaczy, że ulegają wydłużeniu i jednocześnie generują napięcie mięśniowe. Mają one za zadanie wyhamowanie przemieszczającej się do przodu kończyny oraz kontrolowanie wyprostu stawu kolanowego. Innymi przyczynami urazu mogą być zmiany tempa i kierunku biegu lub gwałtowne zahamowanie.
Jakie są czynniki urazu? O tym przeczytacie na blogu Porta Medica.
Wypowiedz się
Want to join the discussion?Feel free to contribute!