bazapilkarzydieta

Czy sposób odżywiania jest ważny?

bazapilkarzydieta

 

Na pytanie jakie cechy powinien posiadać zawodnik, aby być dobrym piłkarzem, bez zastanowienia odpowiesz – siłę, szybkość, wytrzymałość… A czy zastanawiałeś się kiedyś, na które z tych cech może wpływać sposób odżywiania? Otóż na większość!

 

 

 

Czy wiesz, że najwięcej bramek w meczach pada pomiędzy 75 a 90 minutą? Jedną z przyczyn tego jest pojawiające się wówczas u zawodników zmęczenie, czyli wyczerpanie zasobów energii w mięśniach. Z tego powodu zawodnicy zaczynają popełniać błędy, tracą szybkość, dokładność oraz koncentrację. Odpowiedni sposób odżywiania może opóźnić moment pojawienia się zmęczenia, a tym samym dać przewagę nad przeciwnikami w meczu. Na co dzień prawidłowo skomponowany jadłospis pozwala zachować siły do końca treningu, a przez to lepiej go wykorzystać.

Stosowanie się do podstawowych zasad żywienia w sporcie pomaga również zregenerować siły po wysiłku i tym samym przygotować organizm do następnej pracy, co jest szczególnie ważne podczas turniejów piłkarskich, ale także w przypadku codziennych treningów. Źle odżywiony organizm nie tylko nie pozwala zawodnikowi w pełni wykorzystać swojego potnecjału, ale także łatwiej ulega kontuzjom. W takim przypadku dobrze dopasowana dieta umożliwia skrócenie czasu powrotu do zdrowia, a tym samym do treningów.

Dobrze dopasowana dieta charakterzuje się przed wszystkim odpowiednią ilością dostarczanej energii oraz prawidłowymi proporcjami białek, tłuszczów i węglowodanów, co gwarantuje między innymi utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowiej.

Zawodnicy, którzy nie przywiązuja odpowiedniej wagi do swojego odżywiania, często skarżą się na pojawiające się w trakcie wysiłku skurcze mięśni lub zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Prawidłowy jadłospis pomaga unikać tego typu dolegliwości, co podnosi komfort psychiczny zawodnika oraz pozwala mu lepiej skoncentrować się na grze.

Cieszy bardzo fakt, że rolę prawidłowego odżywiania docenia coraz więcej czołowych piłkarzy oraz trenerów.

Karina Świerczewska

Dietetyk sportowy

Portamedica

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz