choroba piłkarzy

Gra w piłkę a choroba

choroba piłkarzy

www.pixabay.com

Nie jest wielką tajemnicą to, że zawodnicy grają na środkach przeciwbólowych czy blokadach.  W jednym z wywiadów mówił o tym chociażby Gerard Pique i wielu zawodników z rodzimej ligi. Do tej pory wspominamy finał Mistrzostw Świata z 1998 r kiedy to przed meczem Ronaldo doznał ataku padaczki (?). W tej sprawie nawet wszczęto śledztwo. Granie z grypą również jest jakimiś niecodziennym wydarzeniem. Pamiętacie Flu Game? Nie skłamie jeśli stwierdzę, że występ w tym meczu Michaela Jordana urósł do miana niesamowitego heroizmu.

Spójrzmy na to z innej strony. Co się dzieje z organizmem człowieka, który jest poddany wysiłkowi w momencie gdy choruje. Nie wchodząc zbytnio w medyczne sformułowania można stwierdzić, że jeżeli coś Cię boli tzn., że Twój organizm daje znać, że coś jest nie w porządku. Oczekuje od Ciebie pomocy a nie oszustwa w postaci leku przeciwbólowego. Jeśli zakryjesz plamę na obrusie to nie znaczy, że jej tam nie ma.

Nie zawsze pierwsze oznaki grypy muszą być przyczyną do zaprzestania gry w piłkę. Najprostszą weryfikacją tego czy zawodnik może grać jest tzw. „test szyi”. Jeśli objawy grypy są „powyżej szyi” tj. katar czy np. ból gardła to zawodnik w miarę swoich możliwości może dalej uprawiać sport. W momencie gdy mamy do czynienia z gorączką zaleca się przerwę min. 7-dniową.

Uprawianie sportu z gorączką może doprowadzić do odwodnienia organizmu a nawet do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Przy uprawianiu sportu zespołowego jakim jest piłka nożna warto również wziąć pod uwagę możliwość zarażenia kolegów z zespołu.

W jaki sposób można zapobiegać zachorowaniom na grypę?

  • jedz zdrowo
  • wysypiaj się
  • unikaj przetrenowania
  • zadbaj o odpowiednią regenerację po ciężkim treningu
  • unikaj osób z objawami grypy
  • myj często ręce
  • nie dziel się butelkami z wodą
  • szczep się

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2532567/#b7-pch12885

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz