Gra w piłkę a choroba

www.pixabay.com
Nie jest wielką tajemnicą to, że zawodnicy grają na środkach przeciwbólowych czy blokadach. W jednym z wywiadów mówił o tym chociażby Gerard Pique i wielu zawodników z rodzimej ligi. Do tej pory wspominamy finał Mistrzostw Świata z 1998 r kiedy to przed meczem Ronaldo doznał ataku padaczki (?). W tej sprawie nawet wszczęto śledztwo. Granie z grypą również jest jakimiś niecodziennym wydarzeniem. Pamiętacie Flu Game? Nie skłamie jeśli stwierdzę, że występ w tym meczu Michaela Jordana urósł do miana niesamowitego heroizmu.
Spójrzmy na to z innej strony. Co się dzieje z organizmem człowieka, który jest poddany wysiłkowi w momencie gdy choruje. Nie wchodząc zbytnio w medyczne sformułowania można stwierdzić, że jeżeli coś Cię boli tzn., że Twój organizm daje znać, że coś jest nie w porządku. Oczekuje od Ciebie pomocy a nie oszustwa w postaci leku przeciwbólowego. Jeśli zakryjesz plamę na obrusie to nie znaczy, że jej tam nie ma.
Nie zawsze pierwsze oznaki grypy muszą być przyczyną do zaprzestania gry w piłkę. Najprostszą weryfikacją tego czy zawodnik może grać jest tzw. „test szyi”. Jeśli objawy grypy są „powyżej szyi” tj. katar czy np. ból gardła to zawodnik w miarę swoich możliwości może dalej uprawiać sport. W momencie gdy mamy do czynienia z gorączką zaleca się przerwę min. 7-dniową.
Uprawianie sportu z gorączką może doprowadzić do odwodnienia organizmu a nawet do uszkodzenia mięśnia sercowego.
Przy uprawianiu sportu zespołowego jakim jest piłka nożna warto również wziąć pod uwagę możliwość zarażenia kolegów z zespołu.
W jaki sposób można zapobiegać zachorowaniom na grypę?
- jedz zdrowo
- wysypiaj się
- unikaj przetrenowania
- zadbaj o odpowiednią regenerację po ciężkim treningu
- unikaj osób z objawami grypy
- myj często ręce
- nie dziel się butelkami z wodą
- szczep się
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2532567/#b7-pch12885
Wypowiedz się
Want to join the discussion?Feel free to contribute!