Piłkarskie IQ: Szybkość

football-1016120_1920Zacznijmy od podstaw. Szybkość w grze do Święty Graal futbolu. Mądry piłkarz gra szybko – nie pytaj skąd to twierdzenie – tak po prostu jest. Twoim zadaniem jest zrobienie wszystkiego na boisku szybciej niż do tej pory.

Na początek musisz zrozumieć, że podstawowym elementem gry jest przemieszczenie piłki z punktu A do punktu B. Im szybciej to zrobisz tym lepszym jesteś piłkarzem. Szybciej znaczy lepiej. Na początek jedna oczywista zasada.

 

Jeśli możesz podać piłkę bez przyjęcia to zrób to.

Im częściej dotykasz piłkę tym Twoja gra jest wolniejsza. Inteligentny gracz wie, że jeśli spełni swoją rolę na boisku dotykając piłkę jak najrzadziej to świadczy to o jego klasie. Teraz zastanów się czy podczas Twojego ostatniego meczu mogłeś zrobić coś szybciej…

Zbyt wielu piłkarzy nie rozumie, że proste, dokładne podania, które dyktują tempo gry są dużo bardziej skuteczne niż trzymanie piłki i analiza różnych opcji na jej rozegranie. Nie zawsze trzeba szukać bardzo trudnych podań czy efektownych dryblingów.

Wolna gra to wróg. Wolna gra pozwala Twoim przeciwnikom na organizacje obrony. Wolna gra powoduje straty. Wolna gra przegrywa mecze.

Możemy stworzyć czteropunktową skalę szybkości gry w piłkę nożną:

  • Najwolniejsza – Zawodnik z piłką próbujący dryblingu.
  • Wolna – Zawodnik z piłką biegnący przed siebie.
  • Szybka – Zawodnik biegnący bez piłki
  • Najszybsza – Lecąca piłka

Nie ma nic szybszego na boisku niż lecąca piłka. Nic. Najszybszy piłkarz nie pokona tak szybko boiska jak lecąca piłka. Jeśli chcesz grać szybko to wystarczy, że będziesz chciał. Taką decyzję musisz podjąć już teraz i cały czas trenować tą umiejętność. Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień.

Poniżej przykład ćwiczeń polepszających szybkość:

 

Tekst powstał na podstawie książki – Soccer IQ – Dan Blank.

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.pixabay.com

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz