Jak uniknąć otarć i pęcherzy

green-932350_1280

Od dziś na naszych łamach będziecie mogli również zapoznać się z treściami ze strony www.juniorfutbol.pl.

Jako pierwszą, prezentujemy Wam opracowanie Adriana Ligorowskiego o tym jak uniknąć otarć i pęcherzy podczas gry.

Poniżej 6 rad od autora.

 

1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody organizmowi jest dla ludzi czynnie uprawiających sport bardzo ważne. Wodę możesz zastąpić także napojami izotonicznymi, które zawierają sód i elektrolity. Dzięki temu wydzielany przez twoje ciało pot nie będzie tworzył kryształków soli zatykających pory. Mogą one zwiększać tarcie pomiędzy skórą, a twoim ubraniem lub obuwiem.

2. Noś dopasowaną odzież

Otarcia i pęcherze są skutkiem nieustannego tarcia materiału o skórę. Upewnij się, że twój strój nie jest ani zbyt luźny, ani zbyt obcisły. Odpowiedni rozmiar zapewni, że twoje ubranie nie będzie tarło o skórę w czasie biegania. Ta rada odnosi się także do skarpetek. Nie wkładaj zbyt cienkich, ponieważ zwiększy to ryzyko pojawienia się pęcherzy. Upewnij się też, czy twoje buty mają odpowiedni rozmiar i kształt dla twojej stopy. Odstęp pomiędzy czubkiem buta, a najdłuższym palcem u nogi powinien wynosić około jednego centymetra. Nosek powinien być na tyle szeroki, aby móc swobodnie ruszać palcami. Twoja pięta z kolei nie powinna się ślizgać w trakcie biegania.

3. Sprawdź jakość materiału i sprzętu, z którego korzystasz

Mimo tego, że podczas biegania twój organizm musi produkować pot, na pewno nie chcesz, aby obciążał on twoje ubranie i powodował otarcia oraz pęcherze. Strój, w którym ćwiczysz powinien zapewnić skórze oddychanie, będąc przy tym wygodnym i funkcjonalnym. Nie poleca się do biegania bawełny, ponieważ jest ona stosunkowo szorstkim materiałem. Zaopatrz się w ubrania i skarpetki wykonane z technicznego materiału, który zapewnia ciału odpowiednią wentylację. Sprawdź też, czy twoje ubrania i buty nie mają wystających, szorstkich szwów.

4. Nasmaruj skórę

Sucha skóra łatwiej poddaje się otarciom. Nawilżaj ją po prysznicu i używaj wazeliny miejscach, gdzie mogą wystąpić otarcia lub pęcherze.

5. Przyklej plaster

Miejsca podatne na otarcia możesz również zakryć plastrem. Dają one skuteczną ochronę przed pęcherzami i otarciami. Możesz także przewiązać stopy lekkim bandażem.

6. Używaj talku

Aby twoje ciało nie lepiło się od potu podczas biegania, posyp je talkiem. Jest wiele produktów pochłaniających pot, łącznie z proszkiem do stóp.

Link do artykułu:

http://juniorfutbol.pl/zdrowie/6-rad-jak-uniknac-otarc-i-pecherzy-podczas-gry,artykul.html?material_id=53b53a9abb9d3aab16e75ce0

 

 

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz