trenig mentaly

Stosuj trening mentalny!

trenig mentaly

www.pixabay.com

Znaczenie psychologii w dzisiejszym sporcie jest niepodważalne. Najlepsi eksperci szacują, że za końcowy wynik w sporcie odpowiada w 70% przygotowanie mentalne zawodnika. Pozostałe 30% rozkłada się na przygotowanie motoryczne i techniczno-taktyczne. W historii mieliśmy okazje obserwować wielu zawodników, którzy pomimo gigantycznego potencjału zawodzili w najważniejszych momentach. Nie bądź jednym z nich. Zacznij stosować trening mentalny, aby być o krok przed swoim przeciwnikiem.

 

Geneza

Trening mentalny uznawany jest za szereg działań z zakresu socjologii, psychologii i nauk o sporcie, którego celem jest pomoc sportowcowi w uzyskaniu pełni potencjału i kontroli nad emocjami podczas wykonywania zadań. Nowoczesne metody, wśród, których prym wiedzie programowanie neurolingwistyczne (ang. NLP) pozwalają przygotować się zawodnikowi na wszystkie sytuacje, których może doświadczyć na boisku.

Gotowi na wszystko, dzięki wizualizacji

Jednym ze sztandarowych punktów pracy z umysłem zawodnika jest wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie danych zagrań (przyjęcie, zwód, strzał) , w celu zautomatyzowania całego procesu. Im dokładniej uda się opisać całą sytuacje, tym większa szansa powodzenia. Zawodnik zatem krok po kroku wyobraża sobie stadion, murawę, stroje zawodników i… siebie w akcji, wykonującego wszystkie elementy piłkarskiego rzemiosła w sposób perfekcyjny. Dzięki regularnej pracy jest on gotowy na różne sytuacje meczowe. Równocześnie wzrasta jego pewność siebie, bowiem w jego umyśle wszystkie zagrania były efektowne i skuteczne. Trening wizualizacyjny powinien być stosowany codziennie – niezależnie od zaplanowanych innych jednostek – wtedy daje najlepsze efekty. Rozsądnym pomysłem jest wygospodarowanie 10 minut każdego dnia na przeprowadzanie sesji mentalnej.

Zaskakująca skuteczność

Badanie naukowe dowodzą, że trening ten poprawia pracę mózgu. Organ nie widzi bowiem różnicy pomiędzy czynnościami wykonywanymi w rzeczywistości, a tymi, które są dziełem wyłącznie naszej wyobraźni. Rasmus Ankersen w swojej książce „Kopalnie Talentów” udowodnił, że koszykarze, którzy każdego dnia wykonywali rzuty osobiste przez okres dwóch tygodni poprawili swoją skuteczność o 25%. Dobry wynik? Ci, którzy zaledwie wizualizowali cały proces osiągnęli poprawę na poziomie 24%!

Kontroluj swoje stany emocjonalne

Trening mentalny to nie tylko wizualizacja. To również działania zmierzające do kontroli swoich własnych emocji, których apogeum doświadczamy w trakcie meczu. Prym w tej dziedzinie wiodą techniki oddechowe, których celem jest redukcja poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki nauce oddychania przeponowego z czasem nauczymy się zwalniać akcje serca i utrzymywać koncentracje przez dłuższy okres czasu. Jednocześnie poprawimy swoją wydolność, angażując jeden z najbardziej zaniedbywanych mięśni, jakim jest przepona. Włączenie sesji oddechowej do przedmeczowej rozgrzewki pozwoli nam skupić się na meczu, oddalając od siebie wszystkie elementy zaburzające koncentracje.

Stwórz nawyk!

Niezależnie od tego nad czym chcesz pracować, musisz pamiętać, żeby wykonywać ćwiczenia codziennie. Regularność to jedyna droga do szybkich postępów. Jeśli nie wiesz jak zacząć to wybierz dwie lub trzy sytuacje meczowe, które chcesz opanować perfekcyjnie i wizualizuj je przed każdym treningiem. Dodaj do tego sesję oddechową przed wyjściem z szatni i ciesz się nowymi nawykami, które staną się Twoją autostradą do sukcesu.

Jakub Szlosek

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz