Scouting po angielsku

Raz na jakiś czas lubimy poczytać i sprawdzić co się ciekawego dzieje u naszych zawodników grających poza Polską. Szczególnie tych, którzy nie występują regularnie w swoich zespołach i nie grają w najlepszych ligach. Jednym z takich piłkarzy jest na pewno Ariel Borysiuk, którego mieliśmy okazję oglądać w zeszłym sezonie na boiskach Ekstraklasy. Niestety, Ariel nie znalazł się w kadrze meczowej na wczorajsze spotkanie z Millwall a my szukając informacji o nim trafiliśmy na bardzo ciekawą inicjatywę Queens Park Rangers.

Otóż okazuje się, że władze klubu zapraszają każdego chętnego aby został scoutem w swoim ukochanym klubie! Bardzo fajna inicjatywa, dzięki której można zaangażować swoich fanów w pracę dla klubu. Z drugiej strony każdy fanatyk futbolu może sprawdzić swoją wiedzę nie tylko z poziomu trybun czy kanapy, ale również w bezpośredniej pracy z młodymi piłkarzami. Praca jest w formie wolontariatu i raczej w weekendy a na dodatek trzeba spełnić kilka warunków:

Należy wysłać swoje CV wraz z trzema referencjami. Znajomość lokalnych rozgrywek czy rozeznanie wśród akademii jest dodatkowym atutem. Nas najbardziej zaciekawił pkt 2: ukończenie „FA Level 1 Talent ID Course”. Sprawdziliśmy o co chodzi.

Otóż FA czyli Angielska Federacja Piłki Nożnej stworzyła kurs dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze scoutingiem piłkarskim. Kurs jest online (w grudniu odbył się on również w wersji offline) i po jego zakończeniu uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający jego ukończenie.

Cały kurs jest podzielony na 6 różnych modułów, z których można się dowiedzieć m.in. o tym jak rozpoznać talent, jakimi zasadami (głównie fair-play) kieruje się Federacja czy poznać FA Corner Model. Ukończenie wszystkich części nie powinno zająć więcej niż 2 – 3h i jest na prawdę bardzo fajnym wstępem do pracy scouta. Podczas szkolenia jest też możliwość robienia notatek czy wypełniania krótkich ankiet oceniających ważność danego zagadnienia (wg uczestników).

 

Czy taki system wprowadzenia fanów w świat piłki nożnej jet wg Was ciekawy? Czy oczekiwalibyście takich inicjatyw od Waszych klubów.

Dajcie znać!

0 odpowiedzi

Wypowiedz się

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz